p-ISSN: 1305-4600
e-ISSN: 2792-0909
Yayın Aralığı: Yılda 2 Sayı
Başlangıç: 2005
Yayıncı: Dr. Serkan Yorgancılar

Yayın Değerlendirme Süreci

Yayın Değerlendirme Süreci

1. DPD'ye Gönderilen yazılar editorya tarafından incelenir. Editöryanın temelde dikkate alacağı unsurlar Editöryal Ön İnceleme Formu’nda belirtilmiştir. 

2. Ön incelemesi yapılan eser, yayın kurulu tarafından belirlenen konunun uzmanı iki hakeme gönderilir. Yazının gönderildiği her iki hakemden olumlu rapor gelmesi durumunda yazının yayınlanmasına karar verilir ve hangi sayıda yayınlanacağı çalışma sahibine bildirilir. İki hakemin olumsuz görüş belirtmesi halinde ise yazı yayınlanmaz. Bir olumlu, bir olumsuz görüş belirtilirse, raporlarının içeriği dikkate alınarak Yayın Kurulu tarafından eseri ya 3. hakeme gönderme ya da reddetme şeklinde karar verilir.

3. Gönderilen yazıların hakem raporlarında;

a. “Yayınlanabilir” görüşü belirtilmişse yazı ilgili sayıda yayınlanır.

b. “Düzeltmelerden sonra yayınlanabilir” görüşü belirtilmişse yazı, gerekli düzeltmelerin yapılması için yazarına iade edilir. Yazar düzeltmeleri farklı bir renkte yapar. Düzeltmelerden sonra hakem uyarılarının dikkate alınıp alınmadığı yayın kurulunca kontrol edilir. Düzeltilmişse yayınlanır, aksi takdirde reddedilir.

c. “Düzeltmelerden sonra görmek istiyorum” görüşü belirtilmiş ise, eser yazarına geri gönderilir. Düzeltmelerden sonra yazı hakemlere arz edilir. Bu süreç sonrasında hakem raporları dikkate alınarak yazı yayınlanır.

d. Hakem raporuna gerekçeli olmak kaydı ile yazarın itiraz hakkı vardır. Yayın kurulu, hakem ile itiraz raporunu incelemek suretiyle eserin yayınlanıp yayınlanmaması hakkında karar verir.

e. “Yayınlanamaz” görüşü belirtilmiş ise yazı yayınlanmaz.

Makaleyi Nasıl Gönderebilirim?

Dergimize makale göndermek için, web sitemizde yer alan Kayıt linkine tıklayarak profil oluşturunuz. Profil oluşturduktan sonra “Makale Gönder” butonuna; daha sonra açılan sayfada ise 'Yeni Bir Gönderi Yap' linkine tıklayınız. Bu alanda 5 aşama bulunmaktadır:

  1. “Başla” seçeneği altında makalenin dili ve türü (makale, yayın değerlendirme, çeviri) seçilmeli; ardından derginin kurallarının kabul edildiğine ilişkin gerekli onaylama işlemleri (gönderi gereksinimleri, telif hakkı devri vs) tamamlanmalıdır. Sayfanın altındaki “Kaydet ve devam et” seçeneğinden bir sonraki aşamaya geçilir.
  2. “Gönderiyi Yükle” adımından dosya içeriğini seçip MS Word formatında ve dergimizin yazım kurallarına göre düzenlenmiş dosya yüklenmelidir. Bu aşamada 1. Dosya Yükle, 2. Değerlendirme Detayları, 3. Onay adımlarının üçünün de tamamlandığından emin olunuz.
  3. “Üst veri gir” adımından makalenin Türkçe ve İngilizce başlığı ve özeti girilmeli ve yine sayfa altındaki “Kaydet ve devam et” butonu tıklanmalıdır.
  4. “Onay” adımından “Gönderiyi bitir” butonu tıklanmalıdır. Bu adımdan sonra “Gönderi tamamlandı” uyarısı görüntülenir. Böylece makaleniz dergi sistemine yüklenmiş olur.
  5. “Sonraki adım” kısmında gönderinizi inceleyebilir ya da yeni bir gönderi oluşturabilirsiniz.